تبلیغات
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی - نخستین تصویر از عجیب‌ترین رفتار ذرات
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 7 فروردین 1392

نخستین تصویر از عجیب‌ترین رفتار ذرات

محققان دانشگاه گلاسکو برای اولین بار موفق به ثبت تصاویری از درهم‌تنیدگی فوتونها بر روی دوربین شدند.

به گزارش ایسنا، در مکانیک کوانتوم، درهم تنیدگی یکی از عجیب‌ترین رفتارهای ذرات در جایی است که قوانین فیزیک کلاسیک شکسته و رویدادهای به نظر ناممکن، یک واقعیت هستند.

درهم تنیدگی که توسط انشتین «عمل شبح‌وار در یک فاصله» توصیف شده، پدیده‌ای است که در آن دو ذره حتی در زمان فاصله بسیار با یکدیگر به شکل یک سیستم عمل می‌کنند. ذرات درهم تنیده در یک حالت انطباقی قرار دارند که حالت جداگانه آنها ناشناخته است؛ با این حال به محض این که یکی از آنها اندازه‌گیری یا مشاهده شد، دیگری یک موقعیت مرتبط آنی به خود گرفته و به نظر سرعت نور را نقض می‌کند.

داشتن توانایی بهره‌برداری از چنین رفتاری می‌تواند کاربردهای بسیاری در رمزگذاری ارتباطات داشته و از نسل بعدی فناوری رایانه موسوم به محاسبات کوانتومی پشتیبانی کند.

محققان دانشکده فیزیک و ستاره‌شناسی دانشگاه گلاسکو، یک گام به سوی توسعه چنین کاربری‌هایی با اندازه‌گیری درهم تنیدگی محکم فضایی فوتونها با استفاده از یک دوربین بسیار حساس برداشته‌اند.

این دوربین با استفاده از یک مجموعه ۲۰۱×۲۰۱ پیکسل توانست میدان کامل نور کوانتومی را در یک زمان مشاهده کند و به محققان اجازه داد تا ۲۵۰۰ حالت درهم تنیده متفاوت را ببینند.

فوتونهای درهم تنیده را می‌توان با استفاده از یک بلور خاص برای تقسیم یک فوتون به دو فوتون تولید کرد. با تصویربرداری از جفت فوتونها، محققان توانستند همبستگی در موقعیت‌های فوتونها را تا درجه‌ای اندازه گیری کنند که طبق فیزیک کلاسیک امکان‌پذیر نیست.

این پژوهش یک گام مهم در جهت فناوری‌های کوانتومی آینده به شمار رفته و به طور کلی نشان می‌دهد که دوربین‌ها می‌توانند به قابلیت‌های جدید مهم در علم اطلاعات کوانتومی دست یابند.

این پژوهش با همکاری دانشمندان دانشگاه هریوت وات و دانشگاه اوتاوا انجام و در مجله Nature Communications منتشر شده است.

علم پرس


طبقه بندی: فیزیک و آزمایشگاه، 
برچسب ها: شیمی تجزیه چیست، خصوصیات مبرد هت، آزمایشات شیمیایی، واژگان شیمی تجزیه، واژگان شیمی آلی، انواع پیوند کووالانسی، پیوند کووالانسی، باران های اسیدی، تقسیم بندی انرژی انفجار سلاح اتمی، محیط نرم افزار 1Aspen Hetran، محیط نرم افزار 2Aspen Hetran شناساگرهای، تیتراسیون اسید و باز، کلوییدها، محاسبه خواص بحرانی مواد، آشنایی با Amines (شبیه سازی واحدهای شیرین سازی گاز)، انواع کدها در صنایع پلیمر، واژگان مرتبط با شیمی فیزیک2، واژگان مرتبط با شیمی فیزیک، تقسیم‌بندی سموم برمبنای کاربرد آنها، شیمی سموم، آبکاری یا روکش طلا، علف‌کش‌ها مواد شیمیایی آلی سمی نمو نه ای از مراحل عملیات اند کاری عنوان آزمایش:كنترل دبی و سطح مایع LPG & LNG چیست؟ آزمایش تامسون ( محاسبه نسبت بار به جرم الكترون ) قسمت دوم آزمایش تامسون ( محاسبه نسبت بار به جرم الكترون )قسمت اول نوار نقاله ها روتامتر چیست؟ اسپکترو فتومتر کیفیت آب خام ورودی به واحد تصفیه آب ایزومر های فضایی،
ارسال توسط رامین ابراهیمی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان