تبلیغات
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی - انواع فرآوردهای نفتی
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 12 فروردین 1392
گاز مایع:
 

گاز مایع مخلوطی از هیدرو كربنهای سبك عمدتاً C3 و C4 می باشدكه تحت فشار به صورت مایع نگهداری می شود. بسته به فصول مختلف در صد پروپان و بوتان در گاز مایع تغییر می كند. این محصول تحت عنوان بوتان تجارتی ، پروپان تجارتی و یا مخلوطی از این دو به بازار عرضه می شود. LPG به عنوان سوخت خانگی و صنعتی ، سوخت خودروها و نیز به عنوان جایگزین تركیـبات كلرو فلـورو كربن ها در سیستـم های سرد كننده كاربـرد دارد. دانسیته آن در 15.6°C برابر با 557.2 kg/m3  می باشد.            

 

 بنزین :   

به عنوان سوخت موتورهای احتراق داخلی و همچنین حلال كار برد دارد. محدوده هیدروكربن های آن   C4- C9  است . مهمترین مشخصه آن عدد اكتان یا درجه آرام سوزی است.  بنزین بر اساس عدد اكتان به دو نوع معمولی و سوپر تقسیم می شود.  حداقل عدد اكتان برای بنزین معمولی و سوپر به ترتیب 87 و 95   RONمی باشد.  این محصول با فشار بخار متناسب با فصول مختلف سال تولید می گردد . دانسیته آن در 15.6°C برابر با 760 kg/m3 می باشد.

 


سوخت جت سنگین  :
  سوخت های هوایی از لحاظ مصرف متفاوت بوده و به دو گونه سوخت موتورها ی پیستونی به نام بنزین هواپیما و دیگری سوخت موتورهای توربینی به نام سوخت جت تقسیم می شود. سوخت جت به دو دسته تقسیم می شود : سوخت  نفت جتATK   (Aviation Turbine Kerosene) و سوخت جت JP4 (Aviation Turbine Gasoline) .

سوخت نفت جت در حقیقت همان نفت سفید (Kerosene) است كه كیفیت آن بهبود یافته است. این سوخت در كلیه موتورهای توربینی هواپیماهای مسافر بری و برخی هواپیماهای جنگی كاربرد دارد. نام دیگر این فرآورده JETA-1 است . سوخت جت JP4 مخلوطی از بنزین های سنگین و نفت سفید است. این سوخت مخصوص هواپیماهای جنگی و انواع هلیكوپترها می با شد.  سوخت های هوایی دارای نقطه دود حداقل 25 mm می باشد .      

نفت سفید  :
  نفت سفید شامل هیدروكربن ها در محدوده  C9-C16 با دامنه نقطه جوش 250-170 درجه سانتیگراد می باشد. تركیبات سازنده نفت سفید پارافین ها، نفتن ها و آروماتیك ها هستند. از مهمترین مصارف نفت سفید به عنوان سوخت هواپیماهای جت است. از دیگر كاربردهای آن استفاده در تهیه پودرهای شوینده و حشره كش ها و نیز استفاده جهت روشنایی و گرما كه از آن بعنوان نفت چراغ یاد می شود می باشد.  این محصول دارای  نقطه دودحداقل 25 mm می باشد. دانسیته آن در 15.6°C برابر با 820 kg/m3 می باشد.     

 

گازوئیل :
این محصول به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تاسیسات حرارتی  بكار می رود . محدوده هیدروكربن های آن بین  C14-C20 و حتی C25 با دامنه نقطه جوش 385-250 درجه سانتیگراد می باشد. نفت گاز عمدتاً از سه گروه پارافینیك ، نفتنیك و آروماتیك تشكیل شده ، دارای حداقل نقطه اشتعال 54°C  و ماكزیمم نقطه ریزش 0°C می باشد . دانسیته آن در دمای 15.6°C برابر با  820-860kg/m3 می باشد. مهمترین مشخصه آن عدد ستـان است كه باید بیشـتر از 50  باشد تا موتور نرم و بی صدا كار كند.

 

ته مانده برج تقطیر در خلأ :

این محصول سنگین ترین برش حاصل از تقطیر نفت خام است كه از انتهای ستون تقطیر در خلاء به دست می آید و بعنوان خوراك كارخانجات قیرسازی استفاده می شود.

 

نفت كوره  :
این محصول از باقیمانده تقطیر در خلاء و پس از عملیات كاهش گرانروی بدست می آید و حاوی هیدرو كربنهای C30-C50 می باشد. نفت كوره دارای  آروماتیكها ، پارافینیك ها و هیدرو كربنهای نفتنیك همراه با  آسفالتن ها می باشد. در تأسیسات بزرگ صنعتی مثل نیروگاههای برق  و نیز به عنوان سوخت كوره ها و سوخت كشتیها با موتورهای دیزلی استفاده می شود. به چهار نوع نفت كوره 180 ، 230 ، 280 ، 380 با ویژگیهای خاص خود تقسیم می شود. دانسیته آن معمولاً در 15°C بیشتر از 920 kg/m3 می باشد.  

 

روغن پایه سبك  : 
 روغن خام از محصولات برج Lube می باشد كه به عنوان خوراك كارخانجـات روغن سازی به كار می رود. محدوده هیدروكربن های آن بین C25-C37 می باشد. روغن خام یا همان روغن پایه برای تهیه انواع روغن های موتور و صنعتی كاربرد دارد.        

گوگرد    :

گوگرد جامد ماده زرد رنگی است كه دمای ذوب آن 115.°C ، نقطه جوش آن 444.6°C و دانسیته مایع آن 1.819 gr/cm3 می باشد. گوگرد جامد دارای سه نوع آلفا ، بتا و گاما می باشد. گوگرد از محصولات جانبی پالایشگاه می باشد و از سولفید هیدروژن تهیه می گردد. این محصول جهت تهیه  اسید سولفوریك و كودهای شیمیایی و نیز در صنایع لاستیك سازی استفاده می شود. همچنین در صنعت كبریت سازی و تولید باروت نیز از آن استفاده می شود.  


طبقه بندی: مهندسی شیمی پالایش، 
برچسب ها: انواع فرآوردهای نفتی، گاز، مایع، بنز، سنگین، فت سفی، ته مانده برج تقطیر، در خلأ، نفت كوره، روغن پایه، سبكگوگرد،
ارسال توسط رامین ابراهیمی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان