تبلیغات
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی - کاربرد شیمی در صنعت
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 14 فروردین 1392

استفاده از فناوریهای نوین به خصوص فناوری نانو در راستای كاهش اثرات سوء آلودگیهای زیست محیطی، بعنوان یكی از راهكارهای مدیریتی مطرح می‌باشد. یكی از مواردی كه این فناوری كاربرد خود را متبلور می‌نماید در ارتباط با منابع آب می‌باشد كه در نظر گرفتن چالشهای پیش رو ضرورت استفاده از آن را پر رنگ تر نموده است. در این مطلب برخی كاربرد‌های فناوری نانو در صنعت آب اشاره شده است.


آب یكی از ضروری ترین عناصر حیات بر روی زمین است و اگر چه بیش از 70 درصد از سطح كرة زمین با آب پوشیده شده است اما كمتر از 3 درصد از آن آب شیرین می‌باشد. از این مقدار 79 درصد به قله‌های یخی تعلق دارد، 20 درصد آن آبهای زیر زمینی است كه به راحتی قابل دسترسی نمی باشد و فقط 1 درصد آن شامل دریاچه ها و رودخانه ها و چاهها می‌باشد كه به راحتی به دست می آید. در مجموع در هر زمان تنها یك ده هزارم از كل آبهای كره زمین به سادگی در دسترس انسان قرار دارد.

در دسترس بودن آب سالم و پاك یكی از مهمترین مسائل پیش روی بشر می‌باشد و به تدریج كه مقدار مصرف آب بیشتر می‌شود مواد آلاینده نیز به طرق مختلف باعث آلوده كردن منابع آبی می‌گردند و این مسأله در آینده بحرانی تر خواهد شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور افزایش آگاهی و ترغیب، جهت اداره بهتر امور مربوط به آب و حراست بهتر از این منبع حیاتی، سال 2003 را سال بین المللی آب شیرین اعلام نمود. پذیرش حق برخورداری از آب بعنوان یك حق برای بشر ممكن است مهمترین گام در بر طرف كردن دشواری تأمین این بنیادی ترین عنصر زندگی مردم باشد.

اهمیت کاربرد فناوری نانو در صنعت آب

 فناوری نانو طی مدت كوتاهی كه از ظهور آن می گذرد كاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون یافته است. در نتیجه صنعت آب، بعنوان یكی از پایه‌های حیات از این مسئله مستثنی نیست و در بخشهای مختلف آن، شامل ساخت سدها، حفاظت خطوط لوله انتقال آب، تصفیه آب و پساب، شیرین سازی آب و غیره، فناوری نانو كاربرد یافته است.

امروزه در جهان بسیاری از مردم به دلایل بلاهای طبیعی، جنگ و زیر ساختهای ضعیف خالص سازی آب، به آب بهداشتی دسترسی ندارند. حدود یك میلیارد نفر به منابع آبی دسترسی ندارند. روزانه‌5000 كودك به علت مبتلا شدن به امراض ناشی از مصرف آب غیر بهداشتی می‌میرند.

تمام تلاش محققین این است كه با كمك روشها و فناوریهای جدید بتوانند این مشكلات را كاهش دهند. یكی از این فناوریها، فناوری نانو است.

در مجموع كاربردهای متعددی را می‌توان در زمینه استفاده از فناوری نانو متصور بود كه اهم آنها در ذیل آمده است:

1-استفاده از ذرات نانو ساختار در تصفیه آلاینده ها

2-رنگ زدایی از آب آشامیدنی

3-نمك زدایی از آب

4-نانو پوشش ها

5-نانو لوله‌های جاذب گازهای سمی

6-نانو پلیمرهای متخلخل

7-استفاده از نانو ذرات در تصفیه پسابها

8-نانو فیلترها

9-حذف آرسنیك موجود در آب با استفاده از فناوری نانو

در ادامه نگاهی به كاربرد‌های این فناوری در صنعت آب خواهیم داشت.

برخی کاربرد های فناوری نانو در عرصه صنعت آب

 فناوری نانو با روشهای زیر می‌تواند در تهیه آب تمیز كمك كند ؛

1. غشاهای فیلتر اسیون نانو متری به منظور افزایش بازیابی آب

2. روشهای سازگار با محیط زیست جهت تصفیه آبهای زیر زمینی به وسیله اجزای معدنی و آلی

3. نانو مواد برای بهبود كارایی فرایندهای فتو كاتالیستی و شیمیایی

4. نانو حسگرهای زیستی جهت تشخیص سریع آلودگی آب

در ادامه برخی موارد فوق توضیح داده می‌شود.

نانو فیلتراسیون

 روش نانوفیلتراسیون طی چند سال گذشته رونق گرفته است. در نانو فیلتراسیون جدا سازی براساس اندازه مولكول صورت می‌گیرد و فرآیندی فشاری است. اساساً این روش جهت حذف اجزای آلی نظیر آلوده كننده‌های میكرونی و یونهای چند ظرفیتی می‌باشد. از دیگر كاربردهای نانو فیلتراسیون می‌توان به حذف مواد شیمیایی كه به منظور كشتن موجودات مضر به آب اضافه شده اند، حذف فلزات سنگین، تصفیه آبهای مصرفی، رنگ زدایی و حذف آلوده كننده ها و حذف نیترات ها اشاره كرد.

نانو فیلتراسیون می‌تواند تقریباً از هر منبع آبی، آب پاك به وجود آورد و تمام باكتری‌های

موجود در آب را حذف كند. در ضمن امكان استفاده آسان از روشهای تصفیه را برای عموم فراهم می كند و بدون عمل شیمیایی تصفیه را انجام می‌دهد.

نانو حسگر ها

 اگر چه حسگرهای مختلفی برای آشكار نمودن آلودگی‌ها و مواد آلوده وجود دارند ولی فناوری نانو امكان ایجاد نسل‌های جدیدی از حسگرهای با توانایی بالا را فراهم می‌نماید كه مواد آلاینده در مقادیر و غلظت‌های كم را آشكار می‌نمایند.

جمع بندی

در آینده ایران جزء كشورهایی خواهد بود كه بحران مصرف بالا و كم آبی را به دلیل افزایش جمعیت شهر نشین و ارتقای سطح صنعت و كشاورزی ، پیش رو خواهد داشت. مهندس افراسیاب باباكوهى كارشناس كنترل كیفیت و منابع طبیعى مى گوید: «در خشكسالى سال هاى گذشته حدود ۲۰۰ هكتار از باغ ها، بیش از ۱۰ هزار هكتار از محصول چاى و ۲ هزار هكتار از باغ هاى موز سیستان و بلوچستان و باغ هاى كوهپایه آسیب جدى دید. استخراج بى رویه از آب هاى زیرزمینى و سفره هاى آبدار زیرزمین در شرایط كنونى یك موقعیت بحرانى دارد. درحال حاضر از ۶۱۲ دشت كشور، ۱۵۰ دشت جزو مناطق ممنوعه و بحرانى است.

با قبول این وضعیت، بخش بزرگى از مزارع در محدوده كویر قرار مى گیرد و مشخص مى شود خشكسالى یك واقعیت طبیعى و اقلیمى در كشور است. جمعیت كشور ما حدود یك درصد جمعیت جهان است ولى سهم ما از كل منابع آب شیرین در دنیا۳۶صدم درصد است. كشورهاى دیگر دنیا از ۴۵ درصد منابع آب مطلوب خود استفاده مى كنند. در كشور ما ۶۶ درصد آب مصرف مى شود. بیش از ۵۰ درصد ذخایر آب شیرین كشور، وابسته به منابع آب هاى زیرزمینى است كه درحقیقت ما باید این منابع زیرزمینى را براى سال هاى خشكسالى نگهدارى مى كردیم.

كارشناسان یكى از دلایل این بحران را ایجاد شهرك ها و گسترش بى رویه و برنامه ریزى نشده شهرها مى دانند. از سویى ما در اقلیم خشك و كم آب قرار داریم. از سویى هم كره زمین درحال گرم شدن است و پدیده ال نینو به گرم شدن هوا در این نقطه از جهان كمك كرده است.

بنابراین با نگاهی به مشكلات تأمین آب در ایران و نیاز مبرم كشور به منابع جدید، می‌توان از فناوریهای نوین در این راه بهره جست. این مهم در سایه انجام نیاز سنجی و مطالعه دقیق اولیه تحقق می‌یابد. با توجه به اینكه در سالهای اخیر، ایران در حال اوج گیری در زمینه تحقیقات نانو است، عقلانی به نظر می‌رسد كه در سمت و سودهی برنامه‌های كلان آب در كشور از فناوری نانو به عنوان یك پشتیبان قوی استفاده گردد.
طبقه بندی: نانو تکنولوژی، 
برچسب ها: کاربرد شیمی در صنعت، کاربرد شیمی در صنایع پالایش، کاربرد شیمی در مهندسی نفت، کاربرد نانو در نفت،
ارسال توسط رامین ابراهیمی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان