تبلیغات
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی - کاربرد زاج ها
وبلاگ مختص رشته تکنولوژی صنایع شیمیایی

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 7 دی 1391

1. زاج سفید در طب سنتی برای درمان زخم های دهانی مورد استفاده قرار می گیرد.
2.
دباغی با زاج سفید
3.
اضافه کردن زاج برای سفید کردن سطح نان همانطور که میدانیم نان سفید در پاره‌ای از مناطق دارای طرفداران بیشتری است بنابراین عده‌ای از فروشندگان ناآگاه مقداری زاج به آردهای تیره اضافه می‌کنند.
4.
برای تهیه مربا و شربت.
5.
كاربرد در زیبایی و برای پوستهای چرب.
روش کار:
1.
پتاسیم(I) کروم (III) سولفات 12 آبدار
این ترکیب به نام زاج کروم شناخته شده است. برای تهیه آن مقدار g10 پتاسیم بی کرومات ( نارنجی رنگ ) را در ml 100 آب حل کرده پس از افزودن ml 11 اسید سولفوریک غلیظ آن را به وسیله ml 7 الکل سفید (اتانول ) به آرامی در سرما احیا کرده . مخلوط را در جایی قرار می دهیم تا بلور های زاج تشکیل گردد.
2.
آمونیوم (I) آهن (III) سولفات 12 آبدار
برای تهیه این ترکیب که به عنوان زاج آهن نیز شناخته می شود ، مقدارg 6/11سولفات فرو متبلور و g3 سولفات آمونیوم را در ml20 اسید سولفوریک نرمال حل کرده ، چند قطره اسید نیتریک غلیظ به آن اضافه می کنیم . آهن دو ظرفیتی در اثر گرما به کمک اسید نیتریک به آهن سه ظرفیتی اکسید می شود. و بلور های زاج آهن با سرد شدن تدریجی مخلوط ، ظاهر می شود .تکمیل بلور و رشد آن چند روز طول می کشد .
3.
پتاسیم (I)آلومینیوم(III)سولفات 12 آبدار
g 10
سولفات آمونیوم آبدار (سفید رنگ ) ،Al2(SO4)3,18H2O را در ml65 آب حل کرده g4/2 سولفات سدیم را در مقدار کمی آب گرم حل کرده تا محلول سیر شده ای به دست آید و این محلول را به محلول سولفات سدیم اضافه می کنیم . با سرد کردن تدریجی محلول حاصل بلور های زاج آلومینیوم تشکیل می شوند.

 
طبقه بندی: شیمی معدنی، 
ارسال توسط رامین ابراهیمی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان